Фрези відрізні-прорізні ГОСТ 2679-93
Фреза дискова по металу
Незвичної форми ріжучий інструмент – фреза дискова широко використовується в металообробці. Відрізні пили малого діаметра ставлять на болгарки і використовують для розкрою металевого прокату, труб, пластику. На виробництві дисковими фрезами розкроюють прокат на заготовки, прорізають пази і шліци. Величезні пили діаметром більше 1200 мм встановлюють в кінці прокатних станів. Обертаючись з величезною швидкістю, вони відрізають у потрібний розмір труби, сляби, профільний прокат, без зупинки валків.
Особливості конструкції
На фрезерному верстаті для роботи користуються здебільшого відрізними і прорізними дисковими фрезами по металу ГОСТ 2679-93. Вони являють собою тонкий диск з зубцями по крайці – зовнішньому діаметру. Виготовляються їх високолегованих сталей інструментальної групи. Основні елементи фрези:
- маточина з посадковим отвором;
- диск;
- зуби.
По товщині маточина однакова з диском або більше нього в межах 0,2 мм. Вона має посадочний отвір зі шліцом або без нього. Встановлюється інструмент на оправку, закріплену на шпинделі верстата. Фіксується шайбою і гайкою. Для дискових пилок діаметром більше 200 мм стандартом передбачені повідкові отвори. Вони свердляться на втулці в кількості 4 штук.
За призначенням дискові фрези діляться на 2 класи:
- відрізні – для виконання відрізних і прорізних робіт;
- прорізні – нарізка шліців на валах, прорізання пазів.
Самі зуби можуть бути цілими, нарізаними по краю диска, і вставними. Заточування проводиться:
- пряма, по ріжучій крайці;
- за 3 робочих сторонам – торцевої і бічним;
- з затыловкой – ріжуча кромка і тильна сторона зуба.
Спосіб заточування і форма зуба визначаються призначенням інструменту, твердість і в'язкість металу, який обробляється, продуктивністю.
Відрізні
У круглої пилки по металу – фрези дискової відрізний, зуб вирізається з тіла інструменту. Розмір зовнішнього діаметра за ГОСТ 2679-93 від 20 мм до 315 мм Отвір може мати шпонковий паз. Маточина в більшості випадків відсутня. Перепад по товщині фреза відрізна не має.
Профілю стружкових канавок залежить від типу дискової фрези і кількості зубів. Кут витримується 60 градусів, змінюється глибина канавки і кут заточування. На середньому і дрібному зубі робиться затыловка під кутом 20 градусів відносно дотичної лінії зовнішнього діаметра диска. Чим дрібніше зуб, тим менше подача інструменту, оскільки стружка повинна стікати з паза і не забивати канавки.
На фрезах 3-го типу – з великим зубом проводиться заточення бічних поверхонь різальної кромки. У поєднанні з глибоким профілем канавок, це дозволяє різати швидко, з великою подачею.
При роботі дискової пили в зону різання подається охолоджувальна рідина. Вона сприяє витіканню стружки і не допускає перегріву, що виникає при зрізанні металу фрезою і терті металевих поверхонь.
Прорізні
Шпонкові пази і канавки мають певну конфігурацію і вимагають високої точності і чистоти обробки. У фрези дискової прорізній ці параметри забезпечуються формою зуба і заточенням по трьом поверхням. Ріжуча кромка з боків утворює прямий кут.
Настановний отвір зі шпонковим пазом, що дозволяє різати з великим зусиллям, уникаючи провертання інструменту на оправці.
Зуби набірні – пластини вставляються в пази в тілі фрези і припаюються. На інструменті великого діаметру можливе кріплення клинами. Збірка проводиться на спеціальній інструментальної плиті, що забезпечує більшу точність по площині зовнішніх ріжучих кромок. Після набору пластин і їх кріплення, дискова фреза перевіряється на торцеве і радіальне биття. Для цього вона надівається на оправку і обертається. До торця і радіусу по черзі підводиться індикаторна головка.
Призначення інструменту
Фрези відрізні прорізні, що випускаються по ГОСТ 2679-93 призначені для обробки чавунних і сталевих заготовок і деталей. Вони виконують відрізку, підрізування, фрезерування канавок і шліцьових пазів на зовнішніх поверхнях. Дискову фрезу по металу використовують при різних операціях:
- відрізка мірних заготовок з прокату;
- обрізка ливарних припусків і прибутків малих деталях;
- прорізання канавок для фіксації деталей;
- фрезерування шпонкових і шліцьових пазів.