Плашки ГОСТ 9740-71; ГОСТ 6228-80
Плашка – це спеціальний металорізальний інструмент, призначений для підготовки зовнішніх різьб різного типу або їх калібрування. Плашка застосовується для ручного і машинного нарізання, може бути використана в якості оснастки для токарного, свердлильного та інших типів металорізальних верстатів. Простота конструкції і універсальність плашки дають можливість застосовувати їх у побуті для разових робіт, і в умовах серійного виробництва.
Пристрій плашки, її відмінність від валерії
Плашка для нарізування різьби являє собою гайку з осьовими отворами формують ріжучі кромки, а також стружковими отворами для відводу утвореною стружки в процесі роботи. Робоча частина являє собою, як правило, внутрішній конус з 8-10 витками, з яких 2-3 витка являє собою забірна частина. Можуть мати цілісну, розсувну або розрізну конструкцію. Розрізні і розсувні плашки мають можливість зміни діаметра нарізати різьблення.
Матеріалом плашки є леговані сталі 9ХС, ХВСГВ. Широко застосовуються швидкорізальні сталі – Р18, Р6М5К8, Р5М5 та інші, а також тверді сплави. Марка стали, разом з позначенням і ступенем точності, вказується на корпусі плашки (за винятком сталі 9ХС).
Часто виникає питання – що таке лерка і в чому її відмінність від плашки. Раніше існував поділ - плашками називалися набірні, регульовані інструменти для підготовки різьб великого діаметру. Леркі – це цілісні пластини з отвором і канавками, як правило, малого діаметру. Зараз обидві різновиди інструменту найчастіше називають плашками.
Види плашок
Даний інструмент класифікується за формою корпусу і конструкції. В залежності від форми корпусу існують наступні види плашок:
- трубчасті;
- квадратні;
- шестигранні;
- круглі.
Пристрій плашки найбільше характеризує конструкція корпусу, яка може бути:
- цілісної;
- розсувний;
- розрізної.
Коротко зупинимося на найбільш популярних конструкціях. Найбільше застосування отримала плашка кругла, з допомогою якої можна нарізати різьбу не більше другого класу точності, застосовується для нарізування метричних, трубних та дюймових різьб з великим, звичайним або дрібним кроком. При ручній роботі даний тип інструменту фіксується у воротку стопорними гвинтами, при машинній – у спеціальних різьбонарізних патронах. З допомогою гвинтів можна змінювати діаметр нарізати різьблення.
Зовнішній діаметр круглої плашки залежить від діаметра різьби і стружкових отворів. Чим більше діаметр стружкових отворів, тим легше здійснюється видалення стружки. Але, відповідно, необхідний і більший витрата матеріалу, і більш високі розміри комплектуючих – воротков, патронів і т. д.
Для отримання різьби високого класу точності (метричної, конічної, трубної) застосовуються цілісні плашки, що володіють найбільшими показниками жорсткості. Недоліком є зменшена зносостійкість у порівнянні з інструментом в інших типах корпусів.
Розсувні плашки. Складаються з двох частин, які встановлюються у клуп і кріпляться там допомогою гвинта і сухаря. Регулюється гвинтом діаметр різьби. Як правило, продається клуп з набором плашок різного діаметра. Також регульованими є і розрізні планки, але їх недоліком є мала твердість і, відповідно, зменшення точності різьби. Також даний тип плашок трохи пружинить, що призводить до зміни діаметра в межах 0,1 – 0,3 мм.
Плашкой можно нарезать наружные резьбы различного типа (цилиндрические, конические, трубные, метрические и т. д.) на трубах и круглых стальных заготовках. Они широко применяются при сборке трубопроводов, изготовлении шпилек и болтов, прогонке резьб и в других целях. Одним из преимуществ плашки является её компактность, возможность применения в полевых условиях, работы в труднодоступных местах с ограниченным доступом.