Кошик
286 відгуків

Сейчас компания не может быстро обрабатывать заказы и сообщения, поскольку по ее графику работы сегодня выходной. Ваша заявка будет обработана в ближайший рабочий день.

пр. Л. Свободи 31, Харків, Україна
+380 (50) 859-73-78
Компанія "Пром Інструмент" - Інструмент для Професіоналів

Розгортки

Розгортки

 Розгортка відносится до інструментів для чистової обробки попередньо просвердлених або отзенкерованных отворів. Операція дозволяє отримати геометричні параметри, точність розміру і шорсткість поверхні високого класу.

Розгортки є більш точним інструментом, ніж спіральні свердла або зенкери. За рахунок точності виготовлення інструменту і малого припуску, що знімається при обробці, усуваються неточності і відхилення після попередньої обробки.

В залежності від типу отвори, умов обробки, вимог до якості готової поверхні застосовуються розгорнення різних видів та конструкцій.


Класи шорсткості поверхні

  • Розмір знімання припуску при обробці;
  • Машинні режими різання;
  • Якість виготовлення і заточування;
  • Особливості геометрії та конструкції;
  • Вид оброблюваного матеріалу.

Процес розгортання відбувається таким чином. Ріжуче знаряддя потрібного діаметра підводиться до краю отвору. Потім отримує рух різання, яке при ручної і механічної подачі складається з обертання інструменту і подачі вздовж осі отвору.

Величина припуску в десятих або сотих частках міліметра складається з різниці між діаметром отвору і вибраного інструменту.

Розгортанням обробляють циліндричні і конічні отвори, використовуючи ручний і машинний інструмент відповідної форми.

Розгортка – ріжучий інструмент, який потрібен для остаточної обробки отворів

Опис конструкції

У більшості виконань розгортка зовні схожа на довгастий штир. Робоча частина у нього циліндрична або конічна, з поздовжньо йдуть ріжучими кромками для видалення металу, і канавками, що формують будова зуба. Протилежна частина використовується для закріплення інструменту і передачі руху різання. На кінці хвостовика є квадрат або конічний хвостовик. З'єднує робочу частину і хвостовик перехідна шийка.

Інструмент хвостовиком монтується в конусному патроні металорізального верстата, а на квадрат надівається вороток при ручному способі обробки.

Ріжучі кромки робочої частини поділяються на кілька зон. Перша – забірна частина, вона конічної форми і невеликої довжини. За нею йде направляючий і калибрующий ділянку, в кінці — зворотний конус для запобігання заклинювання.

Зуби бувають прямими, гвинтовими і спіральними. Тільки в деяких випадках ріжучі кромки повторюють гвинтову лінію. Їх застосування виправдане при різанні у переривчастих отворах.

Розгортка, як і зенкер, складається з робочої частини, шийки і хвостовика.

Основні види

З урахуванням товщини шару, що знімається, обробка проводиться одним інструментом, або комплектом з чорнової і чистової розгортки, а іноді і напівчистовій. Знаряддя для попередньої і остаточної обробки відрізняється видом ріжучих лез і їх чисельністю. Уздовж лінії зуба чорнової і напівчистовій розгорток є зубці або виступи.

Стандарт передбачає класифікацію типів розгорток за наступними критеріями:

  • Вид оброблюваного отвору – циліндрична розгортка і конічна;
  • Тип обробки (чорнова, чистова);
  • Метод фіксації інструменту;
  • Конструкція ріжучих кромок;
  • Розташування зубів;
  • З налаштуванням на розмір обробки;
  • Матеріал для виготовлення.

Розгортка ГОСТ 1672-80

  • Для подальшого нарізування конічних різьб;
  • Під установку конічних штифтів;
  • Для установки метричного конуса;
  • Отвір сполучення «Конус Морзе»;
  • Під стандартний ряд конусностей 1:20, 1:30 та інші.

Нормативний документ регламентує геометрії конічних розгорток, шорсткість, допустимі відхилення розмірів і клас точності отворів, одержуваних після механообробки.

Металорізальний інструмент для розгортання поділений на 2 великі групи: ручний та машинний. Машинні розгортки застосовуються в свердлильних, токарних і розточувальних верстатах.

Між групами існують видимі відмінності. Ручні знаряддя — з більш довгими робочими крайками і квадратом. Машинні — з укороченою робочою частиною і довгою пояском. Кріпляться в державках, які монтуються в шпиндель.

Ручні развертки випускаються по ГОСТ 7722-77 з розмірним рядом 3-58 мм з кроком виконання 1 мм і 0,5 мм до діаметра 15,5 мм Набір з широким охопленням діаметрів дозволяє обробляти найрізноманітніші отвори в деталях.

Розгортання  ручним інструментом виконується з допомогою воротка для кріплення і додання руху різання. З'єднання з комірчиком здійснюється через квадратний ділянку на краю хвостовика і паз відповідного розміру.

Ручна розгортка починається з робочої зони і заходу. Заходная частина виконана під кутом до осі і має менший вихідний діаметр на краю. Ділянка у вигляді пологої фаски полегшує позиціонування і врізання в припуск.

Машинні розгортки випускаються для розгортання машинним інструментом,  використовуються металорізальні верстати з конусним патроном, в якому закріплюється хвостова частина. Конічні хвостовики нормалізовані, і номер застосовуваного конуса пов'язаний з діаметром розгортки. Таке знаряддя різання виготовляється цільним із швидкорізальної сталі.

Виробляється кілька варіантів розгорток. Конструкцію і геометрію визначає ГОСТ 1672-80.

Машинні розгортки бувають:

  • З циліндричною і конічною формою хвостовика;
  • Насадного типу;
  • Зі змінними або регульованими ножами;
  • З напайними пластинами.

У виробництві розгорток застосовується інструментальна і швидкорізальна сталь – 9ХС, Р6М5, Р18, Р6М5. У каталогах інструменту зарубіжних компаній матеріал позначається HSS.

Практичні рекомендації щодо розгортання отворів

Операцію розточування краще розділити на кілька етапів: чорнової і чистової. Відповідно ділиться припуск і використовується інструмент двох категорій:

Припуск для чернового прохода составляет 0,1-0,15 мм, для чистового – 0,1-0,05 мм. Развертывание отверстий — процесс

  • Для повышения эффективности обработки прилегающую торцевую поверхность обтачивают. Процедура позволяет задействовать каждый зуб развертки при обработке.
  • Для деталей из чугуна торец отверстия должен быть обязательно обработанным, чтобы инструмент не затупился.
  • Чистовая операция развертывания требует плавности выполнения. Чем меньше будет подача, тем качественнее выйдет поверхность. Обороты выставляются невысокие.
  • Из отверстия металлорежущий инструмент извлекают плавно, не допуская вращения в обратную сторону, которое способно нарушить поверхность.
  • Повысить стойкость рабочего элемента и качество обработки поможет применение СОЖ. При развертывании стальных деталей в зону резания подают СОЖ с добавлением масла.
  • Чугун обрабатывают с применением керосина или сжатого воздуха.

Для контроля точности готовых отверстий используют гладкие калибр-пробки и нутромеры.

Розгортка відноситься до категорії точних і дорогих інструментів. Вимагає дотримання умов експлуатації і зберігання в спеціальних комірках з дерева.

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner