Розгортки ручні циліндричні ГОСТ 7722-77
Розгортка відноситься до інструментів для чистової обробки попередньо просвердлених або отзенкерованных отворів. Операція дозволяє отримати геометричні параметри, точність розміру і шорсткість поверхні високого класу.
Розгортки є більш точним інструментом, ніж спіральні свердла або зенкери. За рахунок точності виготовлення інструменту і малого припуску, що знімається при обробці, усуваються неточності і відхилення після попередньої обробки.
В залежності від типу отвори, умов обробки, вимог до якості готової поверхні застосовуються розгорнення різних видів та конструкцій.
У більшості виконань розгортка зовні схожа на довгастий штир. Робоча частина у нього циліндрична або конічна, з поздовжньо йдуть ріжучими кромками для видалення металу, і канавками, що формують будова зуба. Протилежна частина використовується для закріплення інструменту і передачі руху різання. На кінці хвостовика є квадрат або конічний хвостовик. З'єднує робочу частину і хвостовик перехідна шийка.
Інструмент хвостовиком монтується в конусному патроні металорізального верстата, а на квадрат надівається вороток при ручному способі обробки.
Ріжучі кромки робочої частини поділяються на кілька зон. Перша – забірна частина, вона конічної форми і невеликої довжини. За нею йде направляючий і калибрующий ділянку, в кінці — зворотний конус для запобігання заклинювання.
Зуби бувають прямими, гвинтовими і спіральними. Тільки в деяких випадках ріжучі кромки повторюють гвинтову лінію. Їх застосування виправдане при різанні у переривчастих отворах.
Формотворну будова інструменту добре видно в поперечному перерізі.
В поперечному розрізі структура робочої зони складається з:
· Ріжучих кромок;
· Стрічок;
· Передній поверхні різання, по якій сходить стружка;
· Задній поверхні і потилиці.
У забірної та калібруючої частини відрізняється форма зуба. На забірних ділянці він гостро заточений, а на калибрующем має стрічку для загладжування стінок.
Класифікація інструменту
Класифікація розгорток може проводитися по самому великим кількістю різних ознак.
Ручні розгортки
Розгортки випускаються по ГОСТ 7722-77 з розмірним рядом 3-58 мм з кроком виконання 1 мм і 0,5 мм до діаметра 15,5 мм. Набір з широким охопленням діаметрів дозволяє обробляти найрізноманітніші отвори в деталях.
Розгортання ручним інструментом виконується з допомогою воротка для кріплення і додання руху різання. З'єднання з комірчиком здійснюється через квадратний ділянку на краю хвостовика і паз відповідного розміру.
Ручна розгортка починається з робочої зони і заходу. Заходная частина виконана під кутом до осі і має менший вихідний діаметр на краю. Ділянка у вигляді пологої фаски полегшує позиціонування і врізання в припуск.