Фрези циліндричні ГОСТ 29092-91
Циліндричні фрези
Циліндричні фрези застосовують для обробки плоских поверхонь; виготовляють їх з загостреною формою. Основними елементами, що визначають конструкцію циліндричної фрези, є: зовнішній діаметр D, ширина фрези L і діаметр отвору під оправку d.
Особливістю конструкції циліндричних фрез є розташування головних різальних кромок на циліндрі, вісь якого збігається з віссю обертання інструменту, паралельної оброблюваної поверхні. У циліндричних фрез немає допоміжних ріжучих кромок, і вони працюють в умовах вільного різання. Зуби циліндричних фрез можуть бути прямі, гвинтові і похилі.
Рис. 4.3. Циліндричні фрези з гвинтовими (а) і похилими (б) зубами.
Для зниження коливань сил різання та вібрацій зуби циліндричних фрез часто роблять з гвинтовими (рис.4.3, а) або похилими (рис.4.3, б). Умови відводу стружки із зони різання фрез з гвинтовими зубцями значно краще, ніж фрези з прямими зубами.
Циліндричні фрези з великим зубом призначені для зняття великих припусків і особливо ефективні при обробці площин великої площі. З метою економії швидкорізальної сталі фрези великих діаметрів роблять збірними зі вставними ріжучими зубами, а корпуса фрези виготовляють з конструкційної сталі.
Стандартні циліндричні фрези діаметром 40…100 мм і довжиною до 160 мм виготовляють суцільними, а діаметром 100…250 мм, рідше до 630 мм і довжиною 45…100 мм – збірними зі вставними зубами.
Циліндричні фрези є по конструкції складними інструментами і нетехнологічними у виготовленні. Однак ці фрези мають менший кут контакту з оброблюваною поверхнею заготовки (порівняно з торцевими фрезами), працюють з меншими товщиною шару, що зрізається і тому стійкість їх досить висока.
Рис. 4.5. Циліндрична фреза зі вставними ріжучими пластинами
Фреза циліндрична – опис, технічні особливості, допомога у виборі
Фрези циліндричні бувають для чорнового і чистового фрезерування. При цьому фреза може бути виконана як з дрібним, так і з великим зубом. Основне призначення циліндричних фрез – обробка площин.
Якщо фрези мають циліндричний хвостовик, за який вони кріпиться під час роботи (наприклад, у цанговом патроні шпинделя), то такі фрези називаються – фрези з циліндричним хвостовиком. При цьому найчастіше діаметр хвостовика збігається з діаметром самої фрези.
Якщо ж, крім вищесказаного, робочі зуби в фрези є не тільки на циліндричній поверхні фрези, але і на торці, то таку фрезу правильно називати «фреза кінцева з циліндричним хвостовиком».
Фрези з циліндричним хвостовиком легко кріпляться в будь-якому зручному за розміром цанговом патроні і можуть працювати практично з будь-яким з наявних у нас в асортименті шпинделем, за умови попереднього узгодження наступних технічних параметрів:
- швидкості обертання робочого валу,
- потужності шпинделя,
- деяких особливих вимог (наприклад, використання ЗОР з розбризкуванням, особливого складу повітря в зоні обробки і т. д.).
Дотримуючи ці умови, а також попередньо проконсультувавшись з нашими технічними фахівцями, Ви легко зможете купити циліндричні фрези, які підходять саме для Вашого виробництва.
Циліндричні фрези – це металорізальні інструменти, застосовувані для обробки площин знаходяться паралельно по відношенню до осі фрези. Зуби інструменту розташовуються по гвинтовій лінії з певним кутом нахилу.
Застосування
Фрези циліндричні призначені для установки на горизонтально-фрезерний верстат. Використовуються для обдирного і напівчистовій обробки прямих площин деталей розташованих паралельно осі інструменту. Зуби фрези мають пряму або кручені форму. Інструмент з гвинтовими зубами зручний для обробки вузьких ділянок заготовки. Для зменшення осьових зусиль застосовується здвоєний інструмент, що має різний нахил ріжучих поверхонь. Це дозволяє вирівняти осьові зусилля в процесі обробки металевих деталей.
Циліндричні фрези є одним з основних типів оснастки, широко застосовуються в машинобудуванні для виробництва складних деталей для машин та обладнання. Матеріалом інструменту є швидкорізальна сталь з твердосплавними робочими вставками, що дозволяє значно продовжити термін його експлуатації.
Види циліндричних фрез
В залежності від типу і конструкції зуба фрези циліндричні поділяються на:
- фрези з дрібними і крупними зубцями;
- інструмент зі вставними ножами;
- фрези складові зі вставними ножами;
- фрези з гвинтовими твердосплавними пластинами.
В залежності від напрямку зубів даний тип оснащення підрозділяється на праві і ліві. Дану характеристику визначає напрямок гвинтовій лінії ріжучої кромки. Розташування зуба інструмента може бути рівномірним або нерівномірним. У більшості конструкцій фрез є один кутовий крок і рівномірне розташування ріжучих кромок відносно осі інструменту. Але можливий і інший варіант з нерівномірним розташуванням. Такі фрези застосовуються, в основному, на верстатах з конструкцією малої жорсткості і дозволяють зменшити вібрацію при роботі.
В залежності від матеріалу ріжучих кромок циліндричні фрези поділяються на:
- вуглецеві;
- леговані;
- швидкорізальні;
- твердосплавні.
Рекомендації по експлуатації
При роботі циліндричної фрези з прямими зубами товщина і ширина срезаемой стружки велика, що призводить до виникнення вібрацій. Тому циліндричні фрези доцільно виконувати з гвинтовими зубами та з механічним кріпленням циліндричних пластин, як це показано на рис. 4.5.
Производительность инструмента напрямую зависит от правильного подбора и соблюдения технологии обработки, в первую очередь от соблюдения скоростного режима. В процессе работы фреза затупляется – образуется площадка износа на задней поверхности зуба с постоянно увеличивающейся шириной и, от воздействия стружки, лунка на передней поверхности.
В процессе работы необходимо тщательно следить за износом, своевременно производить заточку и не допускать соединения лунки и задней площадки. Последнее приводит к катастрофическому износу инструмента и для восстановления понадобится снять большой слой металла. Признаками износа являются вибрация, неровная обрабатываемая поверхность и чрезмерный износ фрезы.