Відрізні різці ГОСТ 18884-73
Різець відрізний — це одна з різновидів токарного інструменту, призначена для наскрізного прорізання заготовки вузькою і глибокою канавкою. Такі різці найчастіше використовують для відділення обробленої деталі від прутка, що подається через отвір в шпинделі. По своїй конструкції вони відрізняються від прохідних, розточувальних, різьбових та інших токарних різців по металу, що обумовлено специфікою роботи їх ріжучої кромки. Відрізна операція займає невелику частину загального часу обробки деталі, але, як правило, є останньою в робочому циклі, і тому від неї залежить якість торця деталі. Неправильний вибір кутів заточування ріжучої пластини підвищує ризик появи на поверхні різу нерівномірностей і сколів, що може призвести до браку деталі або неможливість її подальшої обробки. Однією з головних особливостей відрізного токарного інструменту є те, що його головна частина в процесі обробки занурена у вузьку канавку, поперечний розмір якої трохи більше ширини ріжучої кромки леза. Це створює певні складнощі для стружкоотвода і охолодження інструменту і тому вимагає особливих конструктивних рішень.
Пристрій відрізного токарного різця
Конструктивно суцільнометалевий відрізний токарний різець складається з масивної державки та плоскої головки, кінчається ріжучою пластиною. На відміну від інших типів різцевого інструменту тут, крім основної ріжучої кромки, присутні також два допоміжні, які розташовані по обидві сторони від неї і призначені для підрізування бічних поверхонь прорезаемого паза. У відрізного різця лезо звужується в бік державки під кутами від 1º до 3º з кожної зі сторін. Це зроблено для того, щоб зменшити тертя різця об стінки канавки, а також поліпшити стружкоотвод і циркуляцію СОЖ. Ширина леза головки може становити від 3 до 10 мм, а довжину необхідно вибирати на кілька міліметрів більше радіусу заготовки. Для збільшення міцності і зменшення вібрації використовують спеціальні моделі відрізних різців із збільшеною передньою частиною.
За своєю конструкцією відрізні різці поділяються на суцільнометалеві і збірні. Перші виготовляються з інструментальної сталі, а їх типорозміри та правила позначення регламентуються ГОСТ 18874-73.
Збірні відрізні різці можна розділити на два основних види. До першого відноситься ріжучий інструмент, у якого державка і головка виконані з одного бруска металу, а ріжуча пластина є окремим складальним елементом, змонтованим на кінці головки. Існує два основних види її кріплення, згідно з якими виділяють різці з механічним і напайным кріпленням пластин. Другий вид це отримав останнім часом широке поширення збірний відрізний інструмент, у якого плоска і довга голівка з ріжучою частиною кріпиться механічним способом в спеціальну оправку, що виконує роль державки. Такі різці поставляються зі змінними пластинами різної ширини і товщини. Крім того, у деяких з них регулюється довжина вильоту головки.
Главные преимущества твердосплавных пластин для отрезных резцов перед инструментом из быстрореза — это возможность работы с высокими скоростями резания (до 500 м/с для стали) и сохранение твердости при высокой (до 900 °C) температуре в зоне обработки. Существуют два основных метода фиксации твердосплавных пластин на головке державки: напайка (а также аналогичные методы) и механическое крепление. Неразъемные соединения конструктивно проще и более устойчивы к вибрации при работе под большими нагрузками. Но, несмотря на более сложную технологию изготовления, отрезной инструмент с креплением пластин механическим способом обладает рядом неоспоримых преимуществ:
- отсутствие термического воздействия на головку державки во время крепления режущей части;
- возможность быстрой замены пластины или поворот другой режущей кромкой;
- использование на одном типе державки различных видов пластин;
- сохранение геометрических характеристик резца после замены пластины.