Різці прохідні прямі ГОСТ 18878-73
Різець прохідного типу створений для здійснення обточування поверхні різної зовнішнього типу на деталях вирощених, куди варто віднести конічні поверхні з великою загальною довжиною та діаметром, циліндричні валки та інші деталі. На відміну від прямих, різці прохідного типу, відігнуті в бік, одержали найбільше поширення, оскільки вони містять в собі універсальні можливості функціонування.
Різці, будучи прохідними, бувають чорновими і чистовими. Перший варіант призначається для обдирання – грубого обточування металевих деталей. Завдання чистових різальних інструментів: остаточно обробити поверхню до отримання нею високих естетичних якостей і потрібних геометричних параметрів.
Різець прохідний може бути проведений переважно з матеріалів твердих сплавів, але також можна використовувати інструменти із сталі швидкорізального типу.
Головною робочою поверхнею в резце стане його голівка, яка розташовується на самому стрижні приладу. Вона вставляється в резцедержатель для здійснення подальшої роботи. На передній поверхні голівки буде переважати поверхню, яка забезпечить якісний сходження стружки. Також є дві задні кромки — основна і допоміжна. Ними слід іменувати ті поверхні, які будуть звернені до деталі, піддається процесу обробки.
Головна робота буде проходити за допомогою головної ріжучої кромки. Вона створюється на перетині головної задньої і передньої поверхні в інструменті. В самій конструкції пристрою є і допоміжна ріжуча кромка, яка утворюється в місці перетину головної задньої і передньої конструкції. Перетин допоміжного типу і основний ріжучої кромки буде створювати особливу вершину в резце. У будь-якій моделі буде створено власний кут, який зробить виріб найбільш підходящим для тих чи інших цілей застосування. Наприклад, для процесу обробки деталі ступінчастого вигляду варто використовувати різець з загальним кутом близько 90 градусів.
Прохідний різець токарного типу може бути застосований в досить простому режимі роботи. Їм можна робити поздовжні, а також поперечні рухи, залежно від профілю деталі і її обробки.
Варто з самого початку зробити чорнової процес обробки лише одним пристроєм, який буде призначений саме для такої мети, а після створити вже більш чистий прохід по майже готовому типу поверхні. Якщо в процесі чорнової обробки з часом буде зніматися загальна товщина до декількох міліметрів, то при чистовому такий показник йде до десятих часток за кілька проходів.
По своїй конструкції, різці для токарної обробки поділяються на наступні види:
- прямі інструменти, у яких державка разом з їх робочої головкою розташовуються на одній осі, або на двох, але паралельних один одному;
- вигнуті різці — якщо подивитися на такий інструмент збоку, то явно видно, що його державка вигнута;
- відігнуті відгин робочої головки таких інструментів по відношенню до осі державки помітний, якщо подивитися на них зверху;
- відтягнуті у таких різців ширина робочої головки менше, ніж ширина державки. Вісь робочої головки такого різця може збігатися з віссю державки або бути відносно неї зміщеною.
Розрізняються різці і по напрямку, в якому відбувається подає рух. Так, бувають:
- токарні інструменти лівого типу — у процесі обробки вони подаються зліва направо. Якщо покласти зверху на такий різець ліву руку, то його ріжуча кромка буде розташовуватися з боку відігнутого великого пальця;
- правые резцы — тип инструмента, получившего наибольшее распространение, подача которого осуществляется справа налево. Для идентификации такого резца, на него необходимо положить правую руку — его режущая кромка будет располагаться, соответственно, со стороны отогнутого большого пальца
В зависимости от того, какие работы выполняются на токарном оборудовании, резцы подразделяются на следующие типы:
- для выполнения чистовых работ по металлу;
- для черновых работ, которые также называются обдирочными;
- для получистовых работ;
- для виконання тонких технологічних операцій.