Різці з швидкорізальної сталі
Існує величезна кількість різних металів, які володіють своїми певними перевагами і недоліками. Швидкорізальні сталі найчастіше застосовуються для виготовлення інструментів, які повинні володіти підвищеною міцністю, деяких відповідальних деталей. Розглянемо особливості цього сплаву докладніше.
Характеристики швидкорізальних сталей
Швидкорізальні сталі – сплави, які мають досить велику кількість легованих добавок. За рахунок додавання різних хімічних речовин властивості металу серйозно змінюються. Розглядаючи характеристики слід зазначити, що матеріал подібного типу спеціально створюється для експлуатації при високому показнику тертя, що виникає на момент різання. Склад швидкорізальної інструментальної сталі істотно підвищує твердість металу, за рахунок чого він може працювати на підвищеній швидкості.
Характеристики швидкорізальної сталі наступні:
- Висока твердість. Розглядаючи основне призначення такого металу слід враховувати, що він може використовуватися для обробки деталей або заготовок шляхом різання. Як показують проведені тести, якісна швидкорізальна сталь зберігає свої основні експлуатаційні якості при нагріванні інструмента навіть до температури 6000 градусів Цельсія. Крім цього швидкорізальна сталь звичайної якості може мати навіть меншу твердість у порівнянні зі звичайним вуглецевої металом.
- Підвищена стійкість до високої температури. Стійкість до впливу підвищеної температури визначає те, як довго інструмент зможе працювати без зміни своїх експлуатаційних якостей. З-за занадто високого показника тертя метал може нагріватися, що стає причиною зміни кристалічної решітки. В результаті основні властивості швидкорізальної сталі можуть суттєво змінитися. Як правило, нагрівання стає причиною підвищення пластичності і зниження твердості, за рахунок чого зношення поверхні проходить набагато швидше.
- Стійкість до руйнування. Ріжучий інструмент, який може працювати на високій швидкості, повинен володіти підвищеною механічною стійкістю. Крім цього інструмент може працювати при високому показнику подачі, що дозволяє працювати на великій глибині різання.
Саме хімічний склад швидкорізальної сталі визначає її основні експлуатаційні якості.
Класифікація і маркування швидкорізальних сталей
Всі швидкорізальні сталі класифікуються безпосередньо за хімічним складом, для чого проводиться розшифровка маркування. Швидкорізальні інструментальні сталі поділяються на такі три групи:
- Сплави з корисними домішками, в яких процентний вміст кобальту не більше 10%, а вольфраму 22%. Маркування металу цієї групи наступна: Р10М4Ф3К10 і Р6М5Ф2К8 та інші.
- Сплави, в складі яких не більше 5% кобальту і до 18% вольфраму. Види швидкорізальної сталі цієї групи наступні: Р9К5, Р10Ф5К5 та інші.
- Варіанти виконання металу, розшифровка яких визначає процентний вміст кобальту і вольфраму більше 16%. Представниками цієї групи можна назвати марки Р9 і Р18, Р12 і Р6М5.
При застосуванні такого металу виходить кромка не реагує на механічне вплив, по всій довжині показник твердості залишається незмінним і метал не фарбували. Вищенаведена класифікація швидкорізальної сталі визначає, при якій швидкості різання і подачі може використовуватися сплав.
Рассматривая обозначение быстрорежущей стали следует уделить внимание тому, что первая буква для обозначения этой группы «Р». Цифра, которая идет первой в обозначении указывает процесс вольфрама в составе. Далее могут идти буквы, обозначающие легирующие элементы. Стоит учитывать, что расшифровка металла указывает на точное содержание определенных легирующих элементов, которые изменяют эксплуатационные качества материала.
Область применения достаточно обширна:
- Изготовление сверл. Сверла имеют достаточно сложную форму и конструкцию, которая получается путем литья.
- Изготовление резцов. Сегодня для удешевления резцов их основная часть изготавливается из недорого металла, и только режущая кромка из износостойкого материала.
- Изготовление напаек для режущего инструмента. В некоторые случаях режущая кромка сменная.
- Изготовление фрез. Фрезы также получаются методом литья расплавленного металла.