Свердла до/х подовжена серія ГОСТ 2092-77
Вибираючи свердла для верстатів, слід, перш за все, звернутися до інструменту серії КХ (з конічним хвостовиком), що гарантує стовідсоткову передачу моменту обертання від верстата до свердла при одночасному переміщенні останнього як навколо власної осі, так і уздовж неї. При цьому свердло КХ, маючи збільшену площу контакту шпиндельної головки і власне інструменту, дозволяє забезпечити надійність кріплення і належну точність обробки деталі.
Сфера застосування конічних свердел – виготовлення нових або розсвердлювання вже присутніх отворів (глухих і наскрізних) у металі та інших міцних матеріалах. Цього інструменту не потрібно патрон, оскільки він вставляється безпосередньо в шпиндель (задню бабку) верстата. Основні види обладнання, де використовуються свердла конічні з метричним конусом або з конусом Морзе: свердлильні верстати, універсальні токарні (фрезерні) агрегати, координатно-розточувальні верстати.
В залежності від функціонального призначення, свердла з конічним кріпленням можуть мати нормальну довжину, бути лівого або правого обертання, укороченими або видовженими, оснащуватися твердосплавними напайками і ін
Сучасна промисловість випускає різні типи свердел, хвостовик яких має конічну форму. Відповідно, вимоги, що пред'являються до таких інструментів, регламентуються різними ГОСТами. Уніфікація різних типів свердел дозволяє оптимально підбирати їх для вирішення певних технологічних завдань. Нормативними документами, відповідно до вимог яких виробляються спіральні інструменти з конічними хвостовиками, є:
· ГОСТ 10903-77 (для виробів нормальної довжини);
· ГОСТ 12121-77 (для довгої серії);
· ГОСТ 2092-77 (для подовженої серії);
· ГОСТ 22736-77 (для виробів з твердосплавними пластинами).
Подовжені свердла з конічним хвостовиком виробляються з діаметрами 6–30 мм. Конусний хвостовик таких свердел повинен відповідати стандарту Морзе від 1 до 3.