Полотна машинні та ручні ГОСТ 6645-86
Ножівкове полотно по металу – це основний ріжучий елемент ручної ножівки або оснащення ножівкового відрізного верстата являє собою тонку, вузьку пластину з 2 двома отворами і зубами на одному або двох ребрах. Рез матеріалу здійснюється завдяки зворотно-поступального руху інструменту з одночасним тиском.
Види і конструкція ножівкові полотен
В залежності від призначення існує два основних види ножівкові полотен – ручні і машинні, призначені відповідно для ручного різання або роботи на відрізних верстатах. Розрізняються вони в першу чергу розмірами полотна:
- Ножівкові полотна ручні мають довжину 250 і 300 мм, завширшки 12,5 і 25 мм, товщину від 0,63 до 1,25 мм
- Полотно ножівкове машинне може бути довшим – до 400 мм, має велику ширину і товщину через підвищених навантажень – від 25 до 55 мм ширини і від 1,25 до 2 мм товщини.
Довжина полотна визначається відстань між центрами кріпильних отворів і становить від 150 до 400 мм. Для ручних ножівок вони можуть бути з одностороннім (тип А) або двостороннім (тип Б) розташуванням зуба.
Основними матеріалами полотен є сталі марок Р9, Х6ВФ і У10А. Обов'язковим є твердість матеріалу HRC 61-64. Для отримання даної характеристики зубці проходять термічну обробку. Важливим параметром є крок зуба, становить від 0,8 до 1,5 мм.
Найбільше застосування отримали полотна з частими гострими зубами, що мають канавку у формі рівнобедреного трикутника з кутом при основі 60°. Також широко використовуються полотна з великим кроком і великий канавкою, що забезпечує хороший відвід стружки. Канавки тут виконані прямолінійними, що гарантує і добрий відвід тепла.
Вибір ножівкового полотна
Вибираючи полотно ножівкове характеристиками, яким необхідно приділити особливу увагу, є розмір деталі і матеріал. Розмір деталі визначає можливість використання полотна визначеної довжини та ширини.
Твердість і в'язкість матеріалу впливають на вибір кроку полотна і величини зуба. Існують наступні рекомендації:
- Жесть, покрівельне залізо та ін. подібні по товщині матеріали - крок 0,8 мм
- Тонкостінні труби, тонкий сталевий профіль – близько 1 мм
- Товстостінні труби та інші подібні матеріали – не менше 1,25 мм
- Чавун, пластик – 1,2 – 1,5 мм.
Рекомендації по застосуванню
Правильне застосування полотна гарантує його максимально тривалу експлуатацію. У першу чергу це стосується правильної натяжки на верстат. Обов'язково вивчіть інструкцію, як встановити ножівкове полотно, як правильно здійснити натяг. Він повинен бути достатньо сильним для роботи і, в той же час, давати можливість для невеликого вигину. Звук правильно натягнутого полотна – приємний дзвін, при недостатньому - звук нижче, у перетягнути стані - помітно вище.
Наведемо ще деякі рекомендації:
- Полотно вставляється в рамку зубами вперед.
- При роботі з крихкими і твердими матеріалами полотно слід змочити водою або змастити солідолом.
- Для розпилу тонких матеріалів необхідно щоб в резе брало участь не менше 3 зубів.
- М'які і в'язкі матеріали бажано різати полотном змазаним мильним розчином.
- Уникайте поперечних вигинів і різких ривків.
- Для раціонального використання зубів машинного полотна встановіть заготівлю біля правого його кінця при крайньому положенні кривошипа.
- Використовуйте додатковий вантаж при малій товщині заготовки.
Сама назва «полотно ножівкове машинне» вказує на те, що дане пристосування не застосовується окремо від певного машинного механізму.
Цим механізмом виступає спеціальний ножівковий верстат, на якому полотно ножівкове по металу закріплюється у пильній рамі. Рама може переміщатися по горизонталі і вертикалі, а також похило, а верстат забезпечує зворотно-поступальний рух рами з встановленим на ній полотном.
До операцій, що виконуються з допомогою даного інструмента, відносяться розрізання і розпилювання швидкорізальної сталі, кольорових металів, чавуну, труб, кутників, швелерів, відрізання заготовок великого перерізу і ін. Нарізування оброблюваних виробів може бути перпендикулярним їх осі, так і під кутом до 45 градусів. Використовується полотно по ножівки по металу в машинобудівних, будівельних і ремонтних підприємствах.
Виглядає ножівкове полотно по металу як сталева смуга, оснащена ріжучими зубами. На відміну від ручного полотно ножівкове машинне оснащене зубами тільки з одного боку.